• Polish
  • English
 
 
 

Bilety, karnety i wejściówki w sprzedaży od dnia

05.09.2016 od godziny 10:00

w Ostrowskim Centrum Kultury ul. Wolności 2

oraz na www.bilet.pax.pl

 

PROLOG JIMIWAY - 13.10.2016

GODZINA 20:00

Image and video hosting by TinyPic   25. EDYCJA JIMIWAY BLUES FESTIVAL

    ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 14-15.10.2016

 

Image and video hosting by TinyPic


Image and video hosting by TinyPic
 


"Jimi Hendrix - Szaman Rocka" to po "Eric Burdon - Feniks Rocka" oraz "Eric Clapton - Pielgrzym Rocka" trzecia książka radiowego i prasowego dziennikarza poświęcona muzyce około bluesowej, postaciom z nią związanym i czasom, w których powstawała. Ta książka, jak i poprzednie, jest nie tylko biografią Hendrixa, którego uważano za największego elektrycznego gitarzystę wszech czasów. Jest również próbą opisania czasów, w których żył i w swoim bardzo krótkim życiu tworzył. Ponieważ autor nie miał możliwości porozmawiania z bohaterem, więc w książce znajdą czytelnicy bardzo różne wypowiedzi, cytaty i opowieści ludzi, którzy kiedykolwiek z Nim się spotkali. Czy prawdziwe? Jedna z teorii psychologii, dotycząca ułomności ludzkiego rozumu, mówi – To, co nazywamy pamięcią autobiograficzną, nie jest wcale wiernym zapisem naszej przeszłości. Nasze wspomnienia zdecydowanie częściej opierają się na tym, co zobaczyliśmy na zdjęciach albo usłyszeliśmy od rodziców czy rodzeństwa niż na tym, co faktycznie zarejestrował nasz mózg. Pamięć autobiograficzna, jeden z najważniejszych elementów naszej tożsamości, jest po prostu złudzeniem...(dr Kimberely Wade z brytyjskiego Univeristy of Warwick, zajmująca się badaniem pamięci za Focus nr 8/91 – sierpień 2011). Nawet jeśli tak jest, czy warto całkowicie pominąć wspomnienia i pozostać tylko przy dokumentach historycznych? Wtedy zapewne nasze życie, a także życie i obraz innych ludzi, byłby pozbawiony tego, co jest bardzo dla człowieka ważne - emocji. Bez nich nie istniałaby także sztuka, zwłaszcza zaś muzyka - najlepszy wytwór ludzkiej wyobraźni.
Drogi czytelniku oddając książkę w Twoje ręce, dodajmy, że "Jimi Hendrix - Szaman Rocka" ukazuje się w dwóch tomach. Ten pierwszy opowiada o mniej znanych faktach i czasach: od tego co było przed Jego narodzinami, czyli jakie były "rodzinne korzenie", o skomplikowanym dzieciństwie i młodości bohatera, a także zdobywaniu w różnych miejscach Ameryki doświadczeń muzycznych i próbach "przebicia się" przez istniejące wtedy mury społeczno-kulturalne, kończy zaś wylot do "nowego" dla Niego świata, do Europy, Wielkiej Brytanii, do Londynu. Co dalej - to już w tomie drugim.


Image and video hosting by TinyPic


„Bracia i Siostry w bluesie – niech blues będzie z Wami!” Jan Chojnacki - dziennikarz, producent i wydawca, autor audycji „Bielszy Odcień Bluesa”, od ponad 40 lat obecnej na falach Trójki, absolutny guru miłośników tej muzyki. Był współtwórcą kultowego programu „Nie tylko dla orłów”, didżejem w prosektorium, kierowcą Wojciecha Waglewskiego i opiekunem polskich artystów w czasie wypraw „za żelazną kurtynę”. Celnicy brytyjscy aresztowali go za przemyt alkoholu, Tadeusz Kantor objął zakazem rozmów z aktorami Cricot 2, a muzycy The Manhattan Transfer mianowali „piątym członkiem” zespołu. Blues z kapustą to porywająca opowieść o obezwładniającej sile muzyki, barwnym życiu i absurdach PRL-u, pełna anegdot, humoru, w gwiazdorskiej obsadzie. Spotkamy tutaj – niczym na backstage’u – nie tylko B.B. Kinga, Erika Claptona, Carlosa Santanę, ale też Boney M, Czesława Niemena i towarzysza wspólnych awantur – Wojciecha Manna. Kiedyś, w „Nie tylko dla orłów”, Jan Chojnacki śpiewał kuplet: „Wielka radość nas rozpiera, jak rozpiera groch jelita frontowego oficera”. Czuję to samo jako wydawca tej książki, któremu udało się skruszyć zatwardziały opór Autora. Jerzy Illg

Image and video hosting by TinyPic
 
 
© 2016 Jimiway Blues Festival